Čežnja za slobodom i jednakošću

Izložba Rez – linija – otisak

Muzej savremene umetnosti Beograd

Foto Bojana Janjić, MSUB

Mapa 5 linoreza na Hahnemühle papiru, deo mape linoreza Otona Postružnika iz kolekcije MSUB i buklet sa delom romana Vesti iz nigdine

Mapa linoreza Čežnja za slobodom i jednakošću nastavak je serije radova u kojima nam je polazna tačka roman Vilijama Morisa „News from Nowhere“ (1890). Korišćenjem ovog romana u svom radu razmišljamo o utopiji, ne kao mestu ili programu, već kao procesu i iskustvu. Mapa je urađena na poziv kustoskog tima Muzeja savremene umetnosti u Beogradu za učešće na izložbi Rez, linija, otisak sa idejom da savremeni radovi komuniciraju sa delima iz kolekcije. Ova serija linoreza nastala je iz interpretacije mape grafika Otona Postružnika iz 1934. i dela romana u kome se opisuju događaji koji će dovesti do promene društvenog uređenja. Morisove opise prepoznajemo u motivima Postružnikovih linoreza koji su nastali kao kritika jačanja fašizma i nacizma tridesetih godina, a zajednički im je teror vladajuće klase i neizbežan sukob. Za nas je ključan dijalog koji ostavlja prostor za nadu i daje smisao požrtvovanoj borbi za bolje društvo: „…pretpostavljam da je stim pokoljem do daljnjega okončana cela revolucija? -Ne, Ne, uzvikne stari Hamond, s njime je počela!“

Foto Bojana Janjić, MSUB

„Izložba Rez – linija – otisak rezultat je studijskog rada na umetničkim delima iz kolekcije Muzeja savremene umetnosti u Beogradu koja su postavljena u svojevrsnu tematsko-interpretativnu relaciju sa savremenim umetničkim praksama i produkcijom.

Skoro sto godina kasnije, socijalno angažovana umetnost kraja treće i četvrte decenije prošlog veka, u radu pojedinih savremenih umetnika i umetničkih grupa aktivnih na domaćoj, regionalnoj i internacionalnoj sceni, predstavlja važno i referentno polje idejnih i formalno-stilskih polazišta u kritičkim promišljanjima aktuelnih lokalnih i globalnih društveno-političkih okolnosti i kretanja. Reaktualizaciju pomenutog umetničkog nasleđa, u svojim radovima, umetnici vide kao mogućnost da se iz rakursa određenog istorijskog iskustva govori o pitanjima sadašnjeg stanja ljudskih sloboda, materijalnog statusa radnika, društveno-proizvodnih odnosa, posledica koje ostavljaju neoliberalne politike u sferi svakodnevnog života i umetnosti. Refleksija istorijskih primera umetničko-društvenih angažmana za umetničku zajednicu danas, takođe, ostaje važna i u domenu pronalaženja novih vidova udruženog rada, dalje demokratizacije, socijalizacije umetnosti i proširivanja njenih emancipatorskih potencijala…“

Isečak iz kustoskog teksta.

Kustosi izložbe mr Mišela Blanuša i Miroslav Karić

Izložba je održana od 13. aprila do 25. septembra 2023.